RYBNÍK KOCIÁN - Kocián - infrastruktura

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

RYBNÍK KOCIÁN

Rybníky

 

KLIKNUTÍM DO KRÁČEJÍCÍHO OBRÁZKU JEJ ZVĚTŠÍTE

RYBNÍK KOCIÁN

  Název Rybník KOCIÁN vzniknul až počátkem 21. století, kdy se po roce 2000 začínaly přípravy na jeho plné využití pro sportovní rybolov. Protože leží v katastrálním území Kociánova, rybáři jej takto začali označovat.
    Předtím celých padesát let to byl „Rybník u statku“. Jeho historie je však o více než 200 let starší a to si zaslouží trochu pozornosti.
  Vodní soustava začíná od Tříramenného potoka náhonem a prochází místní částí zvanou „Nový Vízmberk“ až do Rybníka Kocián. Toto vodní regulační zařízení od začátku sloužilo nejrůznějším objektům, které v průběhu staletí majitelé panství Vízmberk v místě budovali. Z roku 1782 je zmínka, že před budovou zámku stával zámecký mlýn. Tento mlýn v provozu nebyl dlouho a pravděpodobně byl zanedlouho zbourán.
   Brzy poté byl na volné ploše před zámkem postaven mlýn nový. Tento byl roku 1799 přestavěn na faru a tato sloužila až do roku 1847.
  Vedle dnešního rybníka Kocián majitelé panství Žerotínové někdy počátkem 19. století zřídili třídírnu potaše. Tato surovina (uhličitan draselný) byla nezbytně nutná k výrobě skla a získávána byla z popela spáleného dřeva v milířích. Později na tomto místě byla postavena vinopalna. Dnes se na tomto místě nachází bytový dům č. 3 DESN a.s. Od roku 1903, kdy byl dům postaven až do začátku II. světové války to byla budova soudního okresu Vízmberk. V zadní části budovy (nyní holobyty a.s.) byly vězeňské kobky pro odsouzence.

Zmíněná palírna byla dle záznamů provozována židovským majitelem a odtud se tomuto rybníku v minulosti říkalo také  „židovský rybník“.

   Nedaleko rybníka byl asi koncem 18. století postaven také zámecký pivovar a rozsáhlé zemědělské objekty statku. Kromě vody z rybníka byla v těchto zařízeních využívána spádová voda z blízkých kopců. Hned vedle rybníka bylo zámecké zahradnictví a budova oranžerie „Skleník“ jako zimní zahrada.  Spodní rybník Neptun, také fontány v parku byly napájeny vodou z nynějšího rybníka Kocián.


   Novodobá historie rozvoje Rybníka KOCIÁN začíná až v 21. století a toto novější období popisuje stránka v menu HISTORIE  A  SOUČASNOST
Doplňují je některé další zajímavé informace:
  Vodník „ČESÍLKO“  byl první z pohádkových postaviček, který od prázdnin 2005 dohlíží na rybolov. Autorem je Jan Kleiban od Nového Jičína. Z jeho dílny jsou také dvě dřevěné lavice jako ryby na břehu rybníka.
  Ještě v říjnu 2005 bylo u přítoku instalováno  VODNÍ  mlýnské KOLO o průměru 120 cm, které pochází z dílny pana Juráně z Valašska. Instalaci kola, přítoku vody a později i mechanického čerta provedli pracovníci obce ve spolupráci s místní firmou PAULI
Pavla Třísky.
  Postavičku ČERTA, který točí vodním kolem od 12. března 2007 vytvořil pražský řezbář Tomáš Besambo. Neúnavný čert je obdivován nejvíce dětmi.

  Na jaře 2007 po odvětvení posledního 230 let starého buku před rybníkem Kocián zbylo torzo a z něho řezbář Jaroslav Pecháček vytvořil postavu ducha Jeseníků PRADĚDA. Celý náklad 45 tisíc korun uhradila firma Artory s.r.o.
  Tisíce snímků pohádkových postaviček i záběrů z rybářských zážitků si odvážejí návštěvníci z Rybníka Kocián na památku a připomenutí nádherné dovolené v Jeseníkách

V Loučné nad Desnou dne 27.8.2007
Ing. Pavel Martínek, Antonín Kaláb

  V dalších letech od roku 2008, až dosud Rybník Kocián a s ním i okolní infrastruktura byly cílevědomě a plánovitě nejen udržovány, ale i vylepšovány. Břehy rybníka zdobí další dčevěné sochy, dohotovena Tančírna společně se sociálním zařízením, nová venkovní udírna pro rybáře, nové dlažby...
  To vše činí v současné době Rybník Kocián přitažlivým pro náštěvníky ze všech končin republiky i ze zahraničí

V Šumperku dne 3.8.2013
Ing. Petr Matyáš,
od roku 2007 tvůrce a udržovatel těchto stránek 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky