Novější historie 2011 a 2012 - Kocián - infrastruktura

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Novější historie 2011 a 2012

Historie a současnost

*** Historie a současnost *** celou kroniku průběžně, až do poslední doby si můžete vytisknout kliknutím právě zde ********

 

..

Napsal autor Antonín Kaláb

Rok 2011
Ukončení stavebních prací na Tančírně v polovině prosince 2010 umožnilo včasnou přípravu na vánoční prodej ryb.  Předchozí špatná zkušenost se spádovou vodou, kdy přítok rybám došel již druhým dnem jsme nyní vyloučili. Do kádí byla čerpána voda z rybníka po celou dobu prodeje.  Prodáno přes 500 kg kaprů a Amurů, zbylých 60 kg je v mrazáku připraveno pro jarní uzení na dobu než kapři půjdou na splávek.
Pro sezónu 2011 jsme provoz připravili již v nově upraveném prostředí zázemí Tančírny. 13. dubna bylo z Vysokého Potoka přivezeno do rybníka 500 kg pstruhů a 15.dubna pak proběhlo  „Slavnostní odemknutí KOCIÁNA“. Došlo však k tomu, že nás opustil patron „Vodník Čochtan“, jinak vždy obětavý a dlouholetý rybář Milan Hobler. Museli jsme vzít na vědomí, že ztratil motivaci. Dobré výsledky rybolovu stejně i dodávky nových pstruhů pokračovaly. Prvních 500 kg kaprů z Litomyšle jsme vysadili až 22. června. Teprve o prázdninách se dostavil tradiční nápor lovících rybářů, stejně i velmi dobré výlovky. Přispívalo k tomu také příznivé počasí.
Parkový běh 11. května v Loučné byl mimořádným zpestřením naší činnosti na KOCIÁNU. Sekce cyklistů naší ZO AVZO pod vedením Ing. Davida Chytila využila příležitost k propagaci nově opraveného zámeckého parku aby veřejnosti přiblížila na Šumpersku známý CHLAPÁCKÝ BĚH. Průběh a výsledky akce amatérských i výkonnostních sportovců
terénního krosu byl neobyčejně úspěšný. V roce 2012 je II. ročník Parkového běhu plánován již na 18. Dubna.
Soutěž mladých rybářů na Kociánu byla uskutečněna naposledy v roce 2004. Vycházeli jsme ze zkušeností rapotínských rybářů a přizvali je k přípravě soutěže. Propozice v termínu 17.září 2011 jsme přizpůsobili našim podmínkám a z 33 soutěžících jen 9 závodníků bylo z Loučné. Ostatní z blízkých okolních obcí, tři z Postřelmova a jeden až z Prostějova.  Vítěz Ondřej Žejdlík z Maršíkova ulovil 14 ryb a během 120 minut soutěžící ulovili celkem 46 kilogramů.
Všichni měli bezplatné startovné, zapůjčení rybářského vybavení a zmíněná prémie určitě vynesla mladému rybáři domácí pochvalu.
Neúspěchy rybářů nemůžeme opomenout, protože k tomu skutečně došlo 1. až 2. října 2011. V tyto dva dny bylo vydáno 52 povolenek a vráceno bylo 43 bez úlovku. Takový „rekord 80% vrácených“ dosud v naší historii nebyl zaznamenán. Příčinou byla řada faktorů, které lze dodatečně vysvětlit, ale ne všechny bylo možno předvídat. Poslední dodávka 300 kg pstruhů z 12. září. Tři týdny pěkného počasí a do 30.9. neskutečný počet 212 vydaných povolenek
výlov 280 kg pstruhů. K tomu 46 kg, které vylovili mladí rybáři. Do 350 kg ještě chybí 20 kg pstruhů na uzení a tak již 1. října nastal totální nedostatek.
Závěr sezóny 2011 na Rybníku KOCIÁN
Začíná vlastně již v první polovině srpna, kdy byl pro veřejnost zpřístupněn nově vybudovaný Sportovní rekreační areál Kociánov. Trvalý zájem široké veřejnosti znamenal, že v celém okolí o víkendech nebylo vůbec místo k zaparkování.

Úspěšná sezóna 2011 na Rybníku Kocián pokračuje až do 12. listopadu., kdy nám zamrzla již polovina rybníka.  Vydané přehledy výsledků dokládají, že byla překonána řada ukazatelů, na příklad počet vydaných povolenek 1914, také nejvyšší zájem o uzené ryby, tržby i vánoční prodej ryb.


Rok 2012

Letošní jaro si přispíšilo odměnou za velmi tuhou zimu. Pro počátek sezóny se nám podařilo získat v Loučné mladého patrona jako vodníka Čochtana. Do této role se vpravil velmi dobře, tradiční akt zvládnul a celý průběh odemykání je zachycen v seriálu na našich stránkách. Od 30. března 2012, kdy vodník Čochtan odemkl Rybník Kocián uplynulo 213 dní aktivní činnosti rybářů do poslední říjnové soboty a také výlovu Kociána. Tak jak úspěšná byla celá letošní sezóna i včetně příznivého počasí, tak při výlovu nás toto hrubě zklamalo. Zima, déšť a vítr až do ukončení prodeje a úklidu areálu se ještě dalo všechno vydržet. Pak přišla vichřice, mráz a silné sněžení, kdy napadlo 10 cm sněhu. Tento nečas přijít o pár hodin dříve, už výlov by skončil neslavně.
Střízlivé výsledky výlovu 2012 se daly očekávat. Pstruha jsme prodali 46 kg, zájem byl vyšší. Naopak výlov kapra 80 kg byl o 50 kilo vyšší než účetní zásoba, zřejmě díky přikrmování. U pstruha byl váhový úbytek 370 kg což byl očekávaný výsledek  po dvou sezónách rybolovu. I když úvaha nechat Kocián přes zimu vymrznout a dno vyvápnit by určitě prospěla, tak jej musíme opět naplnit. Voda z Kociána napájí zámecký rybník Neptun a tam pravidelný přítok by chyběl.
Rybářské výsledky sezóny 2012 přinesly dosud nejvyšší výkony za celou historii provozu Kociána, když počet vydaných povolenek 2 205 je asi o 300 více než dosud nejvyšší z roku 2011. Na prut bylo vyloveno celkem 3 918 kg ryb, což je na povolenku průměr 1,78 kg. Rekordní je také celkový výlov či prodej 5 392 kg i včetně vlastní spotřeby (deputáty, na uzení), úhynu i vánočního prodeje kaprů. Z toho asi 4 100 kg pstruhů dodalo Pstruhařství na Malé Moravě, zbytek kaprů a amurů Rybářství v Litomyšli. Uzenou rybu měli návštěvníci každou sobotu. Prodej za rok 2012 jen 183 kg, když rekord 230 kg byl zaznamenán v předchozím roce.
Zajímavá je statistická bilance prodeje za decenium let 2003 až 2012, kde výlov a prodej pstruhů  činill 32 209 kg, výlov a prodej ostatních druhů 395 kg, samotný prodej vánočních ryb 6 158 kg.   Při odhadu, že rybáře doprovází při lovu 3-4 členové rodiny, známí, předpokládáme za rok návštěvu víc než devět tisíc. Návštěvníci, hlavně rodiče s dětmi procházejí kolem rybníka do dětského areálu, také využívají našich služeb nebo Rybářské bašty a to jsou pak mnohem vyšší počty.
PARKOVÝ BĚH -  II. ročník v Zámeckém parku byl uskutečněn 11. dubna 2012. V oblasti Šumperska a Zábřežska z 21 „Chlapáckých běhů“ byl v Loučné hodnocen jako výjimečný a čtvrtý nejlepší v účasti. Stává se tradicí a rostoucím zájmem veřejnosti i závodníků je připravován v termínu 17. dubna 2013.
SOUTĚŽ MLADÝCH RYBÁŘŮ
II. ročník na Kociánu úspěšná akce 8. 9. 2012. Výsledky jsou na webu.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky