Novější historie 2009 a 2010 - Kocián - infrastruktura

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Novější historie 2009 a 2010

Historie a současnost

*** Historie a současnost *** celou kroniku průběžně, až do poslední doby si můžete vytisknout kliknutím právě zde ********

 

..

Napsal autor Antonín Kaláb

Rok 2009
  Od 5. ledna začínají trvalé mrazy až do 20 st.C a sněhu kolem 15 cm. Do konce února sněhu přibývá, ale zima na naše poměry je celkem normální. Počátkem března začíná obleva a sníh pomalu mizí. Od svátku Josefa však opět sněží a nastává ochlazení. Počátkem dubna se již konečně otepluje a sezóna na Rybníku začíná v pátek 4.4.2009. V úterý 7. dubna dovážíme prvních 500 kg pstruhů a to je v tyto dny teplota až 25 stupňů.
   První návštěvní rekord padnul o Velikonoční neděli 12. dubna, kdy je vydáno 32 povolenek a uloveno 54 kg pstruhů. Příznivé počasí pokračuje a do konce června musíme dovézt dalších 950 kg pstruhů a 400 kg kaprů z Litomyšle. Za celou sezónu 7 měsíců jsme celkem přivezli 3650 kg pstruhů, tedy každé tři týdny novou dávku.
   Vrcholem letošní sezóny byla třetí dekáda července s celkovým výlovem 450 kg ryb. Rekordem roku je den 25.7.2009, kdy 31 lovících rybářů si domů odváží celkem 96 kg pstruhů a kaprů.
   Nová tradice ODEMYKÁNÍ KOCIÁNA při začátku sezóny se uskutečnila dne 10.dubna a zaujala řadu místních diváků. Milan Hobler v roli vodníka Čochtana rybník slavnostně odemknul. Pozornost v tisku získala fáma z počátku září, kdy „Obří sumec“ byl lákadlem pro rybáře. Neměl 80 avizovaných kilo, ale při výlovu 24. října jen 110 cm a 12,40 kg. Po 200 dnech provozu byl o výlov nebývalý zájem. Přispěla k tomu reklama v okolí a všech 250 kg ryb  z výlovu si odneslo asi 140 kupujících. Také s celkovou bilancí roku byla jednoznačná spokojenost. Potvrzuje to skutečnost, kdy v tabulce výsledků byla překonána řada výkonů a ukazatelů.
     Po výlovu bude Kocián do jara bez vody. Očekává se hlavně výměna požeráku, vyvápnění, vyčistění přítoku a další opravy zařízení pro sezónu 2010.


Rok 2010

Začátkem roku přichází na naše poměry mírnější zima.  Lyžařský vlek u Kociána se opět nedočkal sněhu. Více sněží až od poloviny března, ale od 19.3.2010 začíná oteplování. Do této doby byl Rybník Kocián bez vody a provedeno důkladné vyvápnění. Za deset let dosloužil požerák a usazen byl nový, modřínový vyrobený místní firmou Pavla Liďáka. Velká betonová skruž u přítoku po vyčistění zachytí množství nánosu.
První dodávka pstruhů z Vysokého Potoka přichází již 31.března a v pátek 2.dubna v 16:00 hodin odemyká náš domácí vodník Čochtan velkým klíčem Rybník Kocián za přítomnosti početných diváků. První dubnová dekáda začala slibným výlovem 54 kg pstruhů. Další dubnové i květnové období již silně poznamenalo deštivé počasí.
Za dva jarní měsíce bylo 24 dní deštivých, kdy nelze běžně lovit. Za první pololetí pak bylo vydáno jen 354 povolenek a výlov 737 kilo pstruhů představoval necelou čtvrtinu z ročních výsledků. První dodávka 500 kg kaprů z Litomyšle 11.června vylepšila bilanci jen minimálně.
Obrat nastal až příchodem prázdnin a pěkného počasí. První dekáda července přinesla dokonce rekord průměrným denním výlovem 43 kg ryb. Návštěva Rybníka  o prázdninách podstatně vylepšila letošní výsledky. Nelze to však srovnávat s úspěšnými ročníky 2008 a 2009 hlavně vlivem počasí.

Došlo také k omlazení našeho devítičlenného rybářského  kolektivu  snížením průměrného věku na 59 let ! Potěšitelný je zájem o sportovní rybolov stejně i o naši specialitu uzenou rybu. Svědčí o tom statistika vydaná k 10. výročí naší činnosti na Kociánu od roku 2001. Výlov ryb i včetně vlastní spotřeby či úhynu dosáhnul  31.677 kg, prodej vánočních kaprů 5.568 kg a 1.582 kilogramů  uzených ryb. To jsou výsledky kterými se můžeme za deset uplynulých let směle pochlubit.
 Počátkem září 2010 jsme uvolnili naše zázemí na Rybníku a Tančírnu převzali stavbaři. Dnem 15.prosince dokončili všechny práce a předali celý objekt k užívání. Prodej vánočních ryb jsme již mohli uskutečnit v nově upravených prostorách.
Od příští sezóny mohou návštěvníci Rybníka Kocián i rybáři ocenit zlepšené služby a pohodlí v celém objektu Tančírny.  Obci Loučná se podařilo dokončit akci, která musela čekat na dotace od roku 2006.


 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky