Novější historie 2007 a 2008 - Kocián - infrastruktura

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Novější historie 2007 a 2008

Historie a současnost

*** Historie a současnost *** celou kroniku průběžně, až do poslední doby si můžete vytisknout kliknutím právě zde ********

 

..

Napsal autor Antonín Kaláb

Rok 2007
Zima byla velmi mírná, a sněhu tak málo, že lyžařský vlek u Kociána vůbec nezačal provozovat. 12 března byl již k vodnímu kolu instalován čert, ale točil jen asi měsíc. Pro poruchu byl demontován a opraven až v Praze. Také vodní kolo po výměně ložisek splu s čertem již znovy točí.
V průběhu března již pracovníci Rybníka Kocián připravili téměř vše potřebné k zahájení sezóny od Velikonočních svátků. Od 30. března bylo ve vodě 500 kg pstruhů a sivenů, k tomu loňská zásoba asi 40 kaprů a 20 amurů.
První rekordní úlovky 2007: o Velikonocích 8. 4. přes 70 kg ryb, také koncem dubna a počátkem května při téměř letním počasí byly denní úlovky vysoké. Do začátku  června  bylo dodáno celkem 1500 kg pstruhů a sivenů, k tomu z Litomyšle bylo dodáno 500 kg Kaprů. Nějbohatší výlov byl za čtyři dny svátků počátkem července.
Celkem bylo ulloveno 165 kg ryb a během desíti dnů jsme očekávali dodávku nových 1000 kg pstruhů a kaprů, aby mohl být zvládnut prázdninový nápor rybářů. Kolem Tančírny nastaly stísněné podmínky, ale provoz pokračoval poměrně dobře.
Od 2.7.2007 končila na Rybářské Baště činnost s.r.o. Kocián a provoz přebíran nový nájemce, který vzešel z výběrového řízení. Asi 2 týdny, co byla provozovna z těchto důvodů zavřena, bylo nutné směrovat potřebu WC do Hasičské zbrojnice. Také jsme zavedli náhradní prodej piva a limonád pro rybářské hosty - zákazníky.
s obavami jsme sledovali postup, kdy obec obdrží dotace na dokončení stavby Tančírny. Zabezpečit provoz současně s nástupem stavební firmy bude velmi problematické, zasáhne-li to období prázdnin.
U přítoku k rybníku zůstal  poslední ze čtyř mohutných buků vysazených někdy kolem roku 1780 za císaře, tuším Pepy II. Tento 230 let starý veterán (samozřejmě, že buk) byl  zjara ve výšce 5 metrů pokácen a z torza kmene místní řezbář vytvořil sochu vládce Jeseníků PRADĚDA, který od té doby z výšky přehlíží Rybník Kocián a celé okolí.

AŽ POTUD BYL DENÍK VEDEN DLE KUSÝCH DOKUMENTŮ A VZPOMÍNEK
***************************************
     ********************************
              ********************   


SOUČASNOST
vedení deníku od r. 2008 jako deník
---------------------------------------------

Rok 2008

    Zima v únoru 2008 se opakovala jak podle šablony minulého roku, tedy takřka žádná. V obci Loučná v tu dobu beze sněhu, jen pohled na okolní hory spoře zasněžené. Od 20.února sníh nebyl, jen mráz si občas zalaškoval na dřevěném kole s čertem u Kociána. Teprve v březnu nám nasněžilo, to však neodradilo stavební firmu, aby koncem března započala náročnou přestavbu přítoku vody do Kociána. Také silnice kolem až k hasičskému areálu byla dokončena. V areálu Rybníka po údržbě a opravách napouštíme, aby 18. dubna 2008 mohla začít rybářská sezóna.
Až do 22.srpna  byl průběh bezproblémový. Překonány byly výsledky minulých let skoro ve všech ukazatekích. Denní návštěvy o prázdninách rekordní. A právě tento den přišla z Vysokého Potoka dodávka 200 kg pstruhů a 300 kg kaprů. Kapři odněkud z Českého Ráje byli dopravou zřejmě přidušeni a ihned začal pravidelný úhyn až do výlovu 8. září. Celkový úhyn kaprů byl 230 kg a při výlovu jsme asi 25 kg zachránili do mrazáku na uzení. Ihned 10. září nám Pstruhařství dovezlo další dávku pstruhů a část nahradili za úhyn kaprů.
Sezóna dále probíhala bez problémů až do konce října, kdy byl provoz uzavřen. Přesto i počátkem listopadu se při dobrém počasí  ještě dalo lovit. Celkové roční výsledky lze vyčíst ze statistických tabulek lovu. Nepravidelný provoz Rybářské bašty nám rozšiřil možnost občerstvení  návštěvníků. I přes omezený sortiment výčepu na rybníku za rok 2008 dosáhnul výše 61 tisíc korun v tržbách.
   Od 14.
20.11. napadlo až 30 cm sněhu, ale ten po 25. listopadu zase roztál. Od začátku prosince mrazivo až do 20. 12.2008. V tento den Milan Hobler na zakázku ještě ulovil 32 pstruhů (9 kg ). Vánoční prodej kaprů a amurů 21.-23.12. probíhal beze sněhu a teprve od 25. prosince 2008 začíná pravé zimní počasí, sněhu ale ještě moc není.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky