Historie 2003 až 2006 - Kocián - infrastruktura

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie 2003 až 2006

Historie a současnost

*** Historie a současnost *** celou kroniku průběžně, až do poslední doby si můžete vytisknout kliknutím právě zde ********

 

..

Napsal autor Antonín Kaláb

Rok 2003
Obecní zastupitelstvo Loučné po předchozích dobrých zkušenostech rozhodlo o pronájmu všech tří rybníků v centru obce kolektivu rybářů, kteří od počátku pomáhali zařízení budovat a provoz rozvíjet.
Je to občanské sdružení s názvem, který není běžný v povědomí občanů: AVZO TSČR - ZO Rybník Kocián Loučná nad Desnou. To znamená Asociace víceúčelových ZO technických sportů a činností v ČR.
Tato sportovně branná organizace v Loučné má více, než padesátiletou historii pod názvem SVAZARM. Po politické změně v roce 1989, kdy poté došlo k rozpadu této organizace a vzniklo AVZO (r. 1990). Od šedesátých let byla tato ZO velmi úspěšná ve sportovní střelbě až do dnešní doby. Protože několik členů AVZO  společně s předsedou Antonínem Kalábem se od roku 2000 zabývali provozem a činností na Rybníku, členská schůze rozhodla rozšířit v ZO další odbornou sekci - SPORTOVNÍ RYBOLOV.
ZO rozvíjí své aktivity v rámci hospodářské činnosti ve Sportovním rybolovu, včetně chovu a prodeji ryb. Výsledky této činnosti jsou jednoznačným přínosem pro rozvoj turistického ruchu v Loučné, včetně možnosti  účelového využití volného času rybářů i ostatních občanů ze širokého okolí. Nelze pominout ani nabídku zdravé výživy jak na rybníku tak i na Rybářské baště. Návštěvníci si váží dobrých služeb. K tomu přispívá příjemné prostředí u vody s výhleden na horský masiv Hrubého Jeseníku.
Začalo také intenzivní hospodaření na rybníku Neptun. Pd července zde byly chovány rychlené půdky2 tisíc kaprů a stejné množství Amurů.
Sezóna byla ukončena 19. října 2003

Rok 2004
Sezóna začala  24. dubna, ale jak v květnu, tak i v červnu trvalo špatné - chladné počasí. Teprve prázdninové období dokázalo překonat i úspěšný předchozí rok 2003.
Celý rok nám dodávala pstruhy firma Rybářství Vysoký Potok - bylo jich 2070 kg. Z Litomyšle bylo v květnu dodáno 500 kg kaprů. Pro krmení ryb do rybníku Neptun i do  rybníka u hřište bulo dováženo mláto z Pivovaru Hanušovice, celkem asi 2000 kg. Po výlovu rybníka u hřiště jsme požádali Obecní úřad o zrušení nájmu tohoto rybníka. Přes zimu byl rybník vypuštěn a nový nájemce zde na jaře začal hospodařit.
 Po několika letech provozu Rybníka Kocián jsme došli ke zjištění, že ztráty ryb z celkových dodávek činily 10 až 12 %. Je v tom i přirozený úhyn, váhová ztráta, ale i pytláctví.
V tomt o roce se zvýšil zájem o uzenou rybu. Prodalo se jí 185 kg. Do konce sezóny (9. října) bylo prodáno 1421 rybářských povol
enek.


Rok 2005
V tomto roce započala sezóna 29. dubna a  byla jednou z nejdelších, to je do 29. října, což je 177 dnů. Bylo vystaveno asi o 50 méně povolenek, ale naproti tomu rekordní výlov 2309 kg pstruhů má své vysvětlení. Z Vysokého Potoka byli dováženi pstruzi s hmotností větší, než 1 kg, ale nebyl výjimkou jedinec o váze 2 kg! Ovšem spokojenost jedněch zákazníků byla na úkor těch druhých, u nichž ulovit tři nebočtyři ryby bylo nad jejich finanční možnosti. Opět se zvýšil zájem o naší specialitu - uzenou rybu. Bylo jí prodáno 210 kg.
U Rybářské Bašty již od začátku  prázdnin hlídala vodu soška vodníka "Česílko". Koncem října zase bylo postaveno mlýnské kolo s čertíkem, který jím jakoby točí. Vznikla tak charakteristická atrakce.
Dne 29. října se  uskutečnil výlov Rybníka Kocián. Veřejnosti bylo prodáno 100 kg ryb, poté bylo vypušteno do Rybníka Neptun zbylých 70 kaprů. V Rybníku Kocián zůstalo asi 60 pstruhů.  Celková bilance  výlovu: ztráty asi 200 kg pstruhů, přebytek (účetní) 30 kg kaprů. Z vánočního prodeje zůstalo 46 kg kaprů. Byli uskladněni v mražáku v přípravně u Rybářské Bašty. Později někdo omylem vypnul elektrický proud a tak 28 kg  zkažených ryb nalezlo uplatnění v lese mezi liškami a divočáky.
Po žních jsme získali výhodný zdroj krmení ryb na Neptunu. 28 q pšenice po 200 Kč. Z toho jen polovina byla zkrmena.

Rok 2006
Sezóna začala 22. dubna a končila 29. října.To bylo 184 dnů v provozu, ale celkové výsledky hospodaření byly dosud nejnižší. Příčiin bylo více: jarní nepříznivé počasí, v létě citelný nedostatek tržních ryb u dodavatelů a ryby s průměrnou hmotností do 0,30 kg. Pro nedostatek ryb musel být provoz na několik dnů zastaven. V závěru sezóny započala výstavba Tančírny s následkem stěhování do garáže. Mělo to citelně nepříznivý vliv.
Dodávku kaprů z Litomyšle činily 1000 kg, pstruhů z Vysokého Potoka 920 kg, ze Šumperka 346 kg a z Rudoltic 500 kg. Pro krmení ryb v Neptuno jsme zíslkali poměrně pravidelné dodávky odpadového pečiva za výhodných podmínek, odhadem asi 3000 kg. Krmení v posledních 2 letech umožnilo výlov ryb z Neptuna dne 7. října 2006. I když výsledky zůstaly za očekáváním, bilance přesto nebyla špatná. O tom svědčila suma slovených 253 kg kaprů (k prodeji 53 kg a 200 kg vráceno do vody), amurů 180 kg ( k prodeji 130 kg a zpět do vody 50 kg).

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky