Historie do roku 2002 - Kocián - infrastruktura

Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

Historie do roku 2002

Historie a současnost

*** Historie a současnost *** celou kroniku průběžně, až do poslední doby si můžete vytisknout kliknutím právě zde ********

 

.

Zdroj: Jiří Mareček (Ing. Pavel Martínek a Stanislav Hošek): Loučná nad Desnou a Kouty nad Desnou – Historický průvodce

19. a 20. století
Rybník Kocián o výměře  0,20 ha je umělá nádrž vybudovaná již v polovině 19. století majiteli panství Viezenberg Klainů. Napájen je vodou z Tříramenného potoka a slouží potřebám zámku, zahradnictví, pivovaru, kašny v zámeckém parku a také vodotrysku na spodním rybníku, jemuž vévodila socha Neptuna.
Rozsáhlé objekty statku, zahradnictví i pivovaru jsou ve 20. věku již dávno minulostí. O zámek se po revoluci (1989) ucházeli dřívější majitelé panství. Přecenili však své síly a tak rozsáhlý objekt sále chátrá a budechátrat, dokud se nevyřeší složité majetkové vztahy.

Rok 2000
od 1. dubna je Rybník Kocián ve správě obce Loučná. Došlo k vybagrování jeho horní části, byl oplocen pozemek a vystavěna potřebná zařízení, včetně kiosku pro občerstvení návštěvníků. Dne 25. června byl slavnostně zahájen provoz sportovního rybolovu.
Začátky nebyly snadné. Bez pomoci obce Loučná nad Desnou, sponzorů, ale i nadšených rybářů by nebylo možné v tak krátké době vybudovat infrastrukturu a začít hospodařit

Rok 2001
Zájem o služby a rybolov roste, pokračuje i vylepšování prostředí v okolí, výstavba dětského hřiště a hasičského cvičiště. Také vánoční prodej kaprůnsi získal oblibu občanů z Loučné i okolí.


Rok 2002
Rozhodnutím obecního zastupitelstva o výstavbě  "Rybářské bašty" nastává z jara urychlené stěhování zařízené celého rybníka dále o několik desítek metrů. Duben a květen 2002 představuje těžko představitelný objem práce a organizačního úsilí, aby v novém místě probíhalo vše, jako dosud. Provoz rybníka v režii Obecního úřadu a především sportovnírybolov však i při rekonstrukci úspěšně pokračuje a získává na popularitě.
Výstavba Rybářské bašty je dokončena v závěru roku a před Vánocemi zde byl slavnostně zahájen provoz. Stavbaře a pozvané občany přivítal Ing. Pavel Martínek, starosta obce  Loučná, autor většiny návrhů k rozvoji cestovního ruchu v obci.

 
 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky